هشت نمونه از بهترین پارچه های ضد آب

هشت نمونه از بهترین پارچه های ضد آب

پارچه هایی که مقاوم در برابر آب هستند چندان مناسب خیاطی نمی باشند ، زیرا شما نمی توانید حق انتخاب زیادی در انتخاب مدل مورد نظرتان داشته باشید. اما برای هدف شما که ویژگی ضد آب بودن پارچه است، جایگزین دیگری وجود ندارد. برای مثال برای دوخت بعضی از پوشاک ها، پوشک بچه، کت بارانی، روکش لنت، روکش مبلمان در فضای باز، پرده دوش، کیسه های ناهار،کیسه های میان وعده،کیسه های حمل و نقل،سفره،چادر های پیکنیک،کیف کودک و این گونه وسایل شما ملزم هستید از پارچه های مقاوم در برابر آب استفاده کنید. هدف از این مقاله  معرفی هشت نمونه از بهترین پارچه های ضد آب موجود در بازار می باشد.

یک . PUL

PULدر واقع مخفف لمینت پلی اورتان است. این پارچه یک نوع از بهترین پارچه های ضد آب است که با وجود لایه پشتی پارچه که از جنس پلاستیک است، قابلیت ضد آب بودن را به این پارچه بخشیده است. از بهترین ویژگی های این پارچه می توان به قابلیت ضد آب، دوام،تنفس راحت برای پوست بدن، نرمی، لطافت و انعطاف پذیری بالا اشاره کرد.ضخامت این پارچه بین ۱ تا ۲ میلی متر می باشد. این پارچه در سه نمونه ی بافته، ۱۰۰درصد پنبه و یا ترکیبی از پلی استر و پنبه تولید می شود. بهترین ویژگی این پارچه این است که می توان به راحتی آن را شست و شو کرد.

دو .TPU

TPUمخفف ترمو پلاستیک پلی اورتان است. این پارچه نسبت به پارچه اول که توضیح داده شد می تواند گزینه بهتری باشد. تنها ایراد این پارچه این است که دوامش نسبت به پارچه PUL کمتر است، اما در مقابل، بسیار انعطاف پذیر تر و با طبیعت سازگار تر است.

سه . نایلون و پلی استر

این دو مواد به تنهایی ضد آب نیستند اما با ایجاد یک روکش مخصوص تبدیل به ضد آب ترین پارچه ها می شوند. برای مثال چتر ها یک گزینه مناسب هستند، در چتر ها یک لایه گلی اورتان در پوشش داخلی استفاده می شود. این پارچه در رابطه با ویژگی لایه تنفسی قوی نیستند به همین دلیل است که دارای قابلیت ضد آب بالایی می باشند. برای درک بهتر ماهیت این پارچه بهتر است مطالعه ای در رابطه با نایلون و پلی استر داشته باشیم . پارچه نایلون بسیار مقاوم و سبک می باشند از الیاف نایلون ساخته شده اند، برای استفاده به آن یک پوشش ضد آب داده می شود و تبدیل به یک پارچه زبر و سخت تبدیل می شود. یکی از بهترین پارچه ها برای ساخت چتر نجات در زمان جنگ همین نوع پارچه بوده است.

پارچه نایلون

این پارچه مقاوم دربرابر آب سبک و مقاوم در برابر باد است که از الیاف نایلون ساخته شده است  پس ازاین که به آن یک پوشش ضدآب داده شد ،بعنوان یک پارچه زبر و سخت غیر قابل استفاده است. در جنگ جهانی دوم برای ساخت چتر نجات استفاده می شد!  امروزه در ساخت چادر، روکش مبلمان باغ، لباس ضدآب ،کوله پشتی، بادبادک، کت ها،پنچو ها و غیره از این پارچه استفاده می شود.

چهار .پارچه های چند لایه یا پولین

پارچه های چند لایه یا پولین در واقع جای گزین موادPULهستند، به این دلیل که ازهمان مفهوم استفاده می کنند. این پارچه یک پوشش ضد آب نازک را به پارچه می دهد. با این وجود به اندازهPU Lتاثیر گذارنیست. امابه دلیل اینکه جنس پارچه کاملا طبیعی است،برای طبیعت سازگارتر است.از این نوع پارچه برای ساختن لباس های محافظتی در برابر هوا مانند بارانی ،کابین های ضد آب ،لباس اسکی، کاپشن های محافظ، کلاه استفاده می شود. این پارچه درشرایط های حساس و شدیدآب وهوا، لباس های زیرین راخشک و راحت نگهداری می کند. با قرار دادن لایه مقاوم دربرابرآب به لایه پشتی پارچه، یک ساختار و یک دست واضح به پارچه نازک می بخشد. این پارچه فوق العاده است، زیرا قابلیت تنفس وانعطاف پذیری دارد همچنین دارای یک لایه ورقه ورقه به ضخامت حدود ۱ میلی متر بر روی پارچه است. به طورکلی سه نمونه از این پارچه تولید می شود :پارچه غیرمتخلخل، ورقه ورقه میکرو متخلخل و پوشش چسبناک.

پنج . پارچه روغنی

پارچه روغنی به پارچه مینا شده یا پارچه آمریکایی نیز معروف است . اما چرا روغنی ؟ این پارچه نوعی کتان است که به یک لایه روکش روغن کتان تبدیل به یکی از بهترین پارچه های ضد آب شده است. این پارچه می تواند براق و یا مات باشد. به دلیل سطح سخت و صافی که دارد ، نظافتش بسیار راحت می باشد، ازین پارچه برای تهیه ی سفره،روپوش،چمدان،کیف دستی،لوازم آشپزخانه وغیره استفاده می شود اما برای دوخت لباس چندان گزینه ی مناسبی نیست.

شش .پشم گوسفند پلی استر

پشم گوسفندبا توجه به ماهیتی که دارد ضد آب نیست اما می تواند ضد آب نیز باشد . درواقع هرچه  پوشم گوسفند غلیظ تر باشد نسبت به آب مقاوم تر می شود.این ماده به دلیل داشتن کیفیت دفع آب برای تولید لایه های خارجی مورد استفاده قرار می گیرد، با ایجاد یک لایه ی ضد آب بر روی پشم گوسفند، آن را تبدیل به یک پارچه ضد آب می کنند.

هفت .میکرو فیبر

پارچه میکرو فیبرپلی استر با داشتن یک پوشش ضدآب تبدیل به یک پارچه ی  ۱۰۰٪ضدآب می شود .

هشت .پشم

پشم به طور ذاتی و طبیعی ضدآب است، البته نه به تنهایی… درواقع با قرار دادن لانولین (یک پوشش ضد آب ) تبدیل به یک پارچه ضد آب می شود . نکته جالب در رابطه با پشم این است که پشم هرچقد بیشتر جوشیده باشد مقاومت بیشتر در مقابل آب دارد، زیرا با جوشادن پشم در آب گرم، متراکم شده و خاصیت ضد آب بالایی پیدا می کند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *