برزنت را بهتر بشناسیم

برزنت را بهتر بشناسیم

کلمه ی برزنت در ثانیه اول یادآور چادر های مسافرتی، کیسه خواب و این گونه محصولات است . اما بهتر است برزنت را بهتر بشناسیم ، برزنت چیست و چگونه ساخته می شود ؟ برزنت یک نوع پارچه محسوب می شود، پارچه ای مستحکم قابل انعطاف و ضدآب. می توان گفت مهمترین قابلیت این پارچه همین ویژگی ضدآب بودن آن است .مواد تشکیل دهنده ی این پارچه نخ های پنبه ای، پلی استر و پلی استر پنبه می باشد . برای درک عملکرد این برزنت بد نیست که با ماهیت مواد سازنده این محصول بیشتر آشنا شویم.

نخ های پنبه ای

پنبه درواقع یک محصول کشاورزی است . دانه ای به نام گیاه پنبه وجود دارد و این محصول که نوعی الیاف محسوب می شود را برای ما به وجود می آورد.حالت ظاهری این محصول به شکل بسیار نرم و پف دار است که در فضای کپسول مانندی حول دانه پنبه رشد میکند. رنگ این الیاف به طور طبیعی سفید است .این گیاه در مناطق گرم سیر و نیمه گرم سیر جهان به عمل می آید. زمانی که موعد جمع آوری پنبه می رسد این الیاف را به دقت از دانه پنبه جدا می کنند . سپس الیاف را به صورت رشته رشته در می آورند. با تکرار این کار در نهایت به رشته های درازی می رسند به نام نخ های پنبه ای که در برزنت یک ماده ی اصلی محسوب می شود.
پلی استر
پلی استر در واقع از مواد مواد شیمیایی حاصل می شود و یک نمونه از پلیمر ها می باشد که دارای گروه های استر می باشند. پلی استر شامل مواد شیمیایی حاصل از واکنش هایی که به صورت طبیعی رخ می دهند می باشد . برای مثال هر آنچه که در کاتین پوسته گیاهان موجود است . پلی استر ها طبیعی و برخی از پلی استر ها مصنوعی هستند و همینطور قابل تجزیه زیستی می باشند.از ویژگی های مهم پلی استر می توان به این موارد اشاره کرد
چروک نمی شود
حالت نمدی پیدا نمی کند
جمع نمی شود
قابل شست و شو می باشد
قابلیت مخلوط شدن با پنبه و پشم
بعد از برخورد با رطوبت بسیار سریع خشک می شود
و این قابلیت ها باعث شده که از این مواد در پارچه ای مثل برزنت استفاده کنند و نتیجه ی بسیار قابل قبولی بگیرند.
پلی استر پنبه
همانطور که گفته شد یکی از ویژگی های پلی استر قابلیت اختلاط با پنبه است . این ویژگی یک نقطه قوت و طلایی برای استفاده در تولید پارچه ی برزنت محسوب می شود. در واقع ترکیب پنبه و پلی استر همان چیزی است که لازمه ی تولید پارچه برزنت و گرفتن خروجی های مورد انتظار ازین پارچه می باشد.
موارد مورد استفاده از برزنت
پارچه ی برزنت با داشتن قابلیت عایق رطوبت ، دارای کاربرد های فراوانی می باشد. مانند : چادر ها ، چتر ، سایبان ها ، کاربرد های نظامی ، روکش محصولاتی که نباید خیلی در معرض رطوبت قرار گیرند مثل تجهیزات و ماشین های کشاورزی و ….

انواع برزنت

این پارچه انواع مختلفی دارد و روز به روز هم با قابلیت های بهتر و پیشرفته تری وارد بازار می شود ، اما اگر بخواهیم چند نمونه از این نوع پارچه را نام ببریم می توان به  یک لا پنج لا، سه لا دولا، سه لا سه لا ، سه لا شش لا، در عرض های ۱۰۰ سانتی متر ، ۱۵۰ سانتی متر و ۲۰۰ سانتی متر اشاره کنیم ، اما این ابعاد ثابت نیستند، به این معنا که ابعاد به درخواست و سفارش مشتری آماده می شوند.

پارچه برزنت را از کجا تهیه کنیم ؟

فروشگاه ها و تولیدی های بسیاری وجود دارند که نیاز شما را در رابطه با خرید پارچه برزنت به راحتی تامین می کنند . اما این محصول هم مانند دیگر محصولات موجود در بازار با همه نوع کیفیتی ساخته می شود ، برای اطمینان از کیفیت  محصول مورد نظر بهتر است از فروشگاه هایی که داراری تخصص هستند و خود تولید کننده این پارچه هستند مراجعه کنید، به این صورت شما محصول مورد نظر خود را بدون واسطه و با اطمینان و اعتماد تهیه می کنید. به عنوان یک پیشنهاد مجموعه ی دنیای چادر قطعا گزینه ی مناسبی می باشد . این مجموعه کار خود را از سال ۱۳۷۹ شروع کرده و در طی این سال ها با به دست آوردن موفیقت های بی شمار و گسترده کردن فعالیت خود به طور مستمر توانسته مشتریان خود را همواره راضی و ثابت نگه دارد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *