معماری سازه چادری فرودگاه جده

سازه چادری یا سازه های غشایی موجود در فرودگاه جده بسیار سبک، شفاف و انعطاف پذیر است. استفاده از این سازه سبک تا حد زیادی توانسته سبب کاهش هزینه های اقتصادی گردد. این سازه با منعکس کردن نور خورشید، سبب شده است تا محیط فرودگاه خنک باشد و همچنین هزینه زیادی برای احداث آن صرف نشود. سازه چادری فرودگاه جده دارای ۲۱۰ مدول مربع شکل است که هر مدول از یک چادر نیمه مخروطی تشکیل شده است. این چادر نیمه مخروطی در مرکز خود دارای یک حلقه کششی فولادی است. کابل های نگهدارنده چادر از طریق این حلقه کششی به چادر وصل شده اند. این سازه تحمل ۱۴۶ کیلوگرم بر مترمربع برف را دارد. از مزایای استفاده از سازه غشایی می توان به مقاومت و استحکام سازه، هزینه نگهداری پایین، استفاده از نور طبیعی در فضا، قابلیت پوشش دهی مناسب آن اشاره کرد.

انواع سازه چادری
سازه های چادری از لحاظ ظاهر به سه دسته تقسیم می شوند:
سازه های پارچه ای مخروطی شکل: سازه غشایی مخروطی به دلیل شکلی که دارد مانع نفوذ باران می گردد. از این سازه معمولا برای ساخت آلاچیق های وی آی پی استفاده می شود.
• سازه های چادری زین اسبی: بدلیل فرم ظاهری سازه زین اسبی این سازه بیشتر در محیط های باز مورد استفاده قرار می گیرد و سطح سایه خیلی خوبی را ایجاد می کند. گاها از این سازه به عنوان المان داخلی نیز استفاده می شود.
• سازه های چادری کششی: این سازه ها بسیار سبک اند و به همین جهت می توان از آن برای مکان هایی با ابعاد بزرگ استفاده کرد. این سازه به دلیل کششی بودن می تواند به راحتی در اشکال و ابعاد مختلف به آن فرم داد.

کاربرد و اجرای سازه چادری
طراحی سازه چادری برای سقف انواع ایستگاههای قطار و اتوبوس، سقف تئاتر و سقف جایگاه مراسمات و جشن ها، سالن های همایش و سیرک می تواند بکار رود. علاوه بر موارد ذکر شده این چادرها در پایگاههای نظامی به عنوان چادر سربازان، محل نگهداری هواپیما، احداث بیمارستان صحرایی، ایستگاه بازرسی موقت استفاده می شود. همچنین در منازل مسکونی در پارکینگ، روی آلاچیق و به عنوان روکش منبع سوخت می تواند استفاده شود. از آنجائیکه این سازه ها در کمترین زمان ممکن قابل احداث هستند و احداث آن نیاز به پرداخت هزینه کمی دارد، می توان در زمان وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله از آن استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردهای سازه چادری در استادیوم های ورزشی است. برای مثال در استادیوم ورزشی ریاض از سازه چادری برای حفاظت تماشاچیان استفاده شده است و زمین بازی در وسط چادر ها قرار گرفته است.
قیمت سازه چادری
• یکی از عوامل موثر در قیمت ساخت سازه چادری، کیفیت پارچه مورد استفاده در آن است. هر چه پارچه مورد استفاده از مقاومت کششی بالاتری برخوردار باشد کیفیت آن بالاتر و هزینه احداث بالاتر می رود.
• جنس پروفیل مورد استفاده در احداث سازه نیز در قیمت تمام شده احداث سازه چادری نقش بسزایی دارد. چنانچه شما از سازه های سبک آلومینیومی استفاده کنید هزینه بالاتر می رود و در صورتی که از سازه کششی با روکشی از رنگ الکتروستاتیک یا اپوکسی استفاده کنید هزینه احداث کاهش پیدا می کند. نکته بعدی ارتفاع سازه است هر چه ارتفاع سازه بلندتر باشد لازم است پروفیل بیشتری مورد استفاده قرار گیرد و هزینه افزایش پیدا می کند.
• تعداد سازه، ابعاد و رنگ سازه نیز در هزینه نهایی موثر است. معمولا از رنگ سفید برای احداث سازه غشایی استفاده می شود. چنانچه شما به دنبال رنگی غیر از رنگ سفید باشید به علت کمیاب بودن سایر رنگ ها، هزینه کار افزایش پیدا می کند.
• قیمت تمام شده احداث چادر تحت تاثیر روش دوخت پارچه نیز قرار دارد. دو روش، دوخت دستی و دوخت جوش برای دوختن این پارچه ها استفاده می شود. چنانچه قصد دارید سازه چادری ارزان قیمت احداث کنید باید بگوییم دوخت دستی سبب کاهش هزینه تمام شده و افزایش مقاومت پارچه کششی در برابر نیروی باد می گردد.
• فرم احداث سازه چادری نیز هزینه احداث را تحت تاثیر قرار می دهد، برای مثال چنانچه شما از فرم آرک در مقایسه با فرم خیمه استفاده کنید، متراژ پارچه مورد استفاده شما کاهش می باید و در نتیجه این امر سبب کاهش قیمت نهایی می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *