خصوصیات اساسی پارچه سایبان

خصوصیات اساسی پارچه سایبان
خصوصیات اساسی پارچه سایبان
یکی از اصلی ترین قسمت های تشکیل دهنده سایبان ها، پارچه می باشد. در واقع پارچه سایبان می بایست دارای استانداردهایی از بابت مقاومت در مقابل فشار باد، تابش نور آفتاب و باران را دارا باشند، از این رو شرکت های صاحب نام و معتبر تولید کننده سایه بان در سراسر دنیا از پارچه هایی که مخصوص سایبان با استاندارد UNI EN 13561:2004 است استفاده می کنند، این استاندارد در واقع بر الزام پوشش صد در صدی اکلریک روی پارچه سایه بان تأکید می‌ کند.

بعضی از شرکت ها و کارگاه های تولید کننده سنتی سایه بان، متاسفانه از پارچه های غیر استاندارد و نا مرغوب برای پوشش سایبان های خود استفاده می‌ کنند،

برای مثال در برخی موارد دیده شده از پارچه های ترانزیتی، کانتینری، مشمع ویا برزنت که برای کاور کردن اتاق وانت ها و کامیون ها مناسب و ایده آل هستند به جای پارچه های استاندارد بر روی سایه بان نصب می کنند و یا همچنین در بعضی از موارد از بنر و یا فلکسی برای پوشش سایبان استفاده می کنند، که می توان گفت هیچکدام از این نوع پارچه ها در وهله اول از جنبه زیبایی نیاز مصرف کننده را بر طرف نمی کنند و در گام بعدی بعد از مدت کوتاهی (در برعضی موارد یک ماه) به دلیل آفتاب رنگ پارچه سایبان تغییر می کند، پارچه شُل می شود، پارچه حالت ترک خوردگی پیدا می کند و یا پارچه سایه بان آب رفته و کوتاه می شود.

قابل ذکر است که همه ی پارچه های سایبان های برقی و همچنین دستی می بایست از نوع جنس مرغوب باشند، برای خرید این محصول سعی کنید یک تحقیق جامع داشته باشید، فروشگاه های مختلف را بررسی کنید و بهترین را انتخاب کنید، فروشگاه دنیای چادر،این محصول را از کشورهای اروپایی و با دارا بودن استاندارد های لازم و همچنین با پوشش صد درصدی اکلریک وارد می کنند.

انواع چادر های سایبان :
پارچه ی برزنت

پارچه ی ترانزیتی

پارچه ی فلکسی

PVC که البته به آن بنری یا کانتینری می‌گویند.

پارچه برزنت :
چادر برزنتی یا الیاف نخی کاملا ضد آب است و برای منطقه هایی که دائم بارندگی دارند مناسب می ‌باشد. چادر برزنتی یا الیاف نخی دارای تنوع رنگ بسیار و طرح های گوناگون است، همچنین مشتری می‌تواند رنگ مورد نظر خود را سفارش دهد. قابل به ذکر است که چادر برزنتی یا الیاف نخی ضخامت و وزن های متفاوتی دارا می باشد.

پارچه ی ترانزیتی :
چادر ترانزیتی همانند چادر برزنتی یا الیاف نخی در برابر برف و باران مقاومت می کند ، تفاوت آن با پارچه های برزنتی در این است که در مقابل گرمای بسیار زیاد نیز مقاوم می‌باشد، اما نقطه ضعف آن این است که فقط به صورت تک رنگ در بازار موجود است.

پارچه ی فلکسی:
این پارچه به گونه ای است که اگر بخواهید طرحی خاصی روی سایبان چاپ کنید، به راحتی این کار ممکن است، و می تواند بهترین راه برای چاپ باشد.

پی وی سی یا PVC:
این چادر نیز همانند دو مورد بالا ضد آب است، این دسته از پارچه هم دارای رنگ بندی بسیار متنوع است و هم دارای قابلیت چاپ لیزری طرح دلخواه بر روی پارچه است.

اگر بخواهیم چادر سایبان را از نظر جنس بررسی کنیم، به دسته‌بندی زیر تقسیم می‌شوند:

پنبه :
در زمان های گذشته جنس پنبه‌ای اولین گزینه برای چادر سایبان بود به این دلیل که این پارچه نسبت به سایر مواد ها تنفس پذیرتر است و همچنین با محیط زیست سازگاری بسیار بیشتری دارد. اما دلیل اصلی کم شدن استفاده از این جنس پارچه ضد آب نبودن آن است که باید با مواد مخصوص دائما ضد آب می شد در غیر این صورت با کوچکترین بارندگی به سرعت آب را به خود جذب می‌کرد و پوشش مناسبی برای محافظت در برابر برف و باران محسوب نمی‌شد. می توان گفت این جنس پارچه بیشتر مناسب منطقه های گرم و خشک است و کم و بیش در این مناطق رایج می باشد.

اکریلیک :
مقاومت پارچه اکریلیک در بین الباقی پارچه‌ها بسیار بیشتر است. از ویژگی‌های اکرلیک این می باشد که به راحتی دچار افت رنگ نمی شود و دیر از بین می رود. این پارچه برای مناطق گرم و خشک یا منطقه هایی که سایبان دائما در مقابل مواد شیمیایی قرار دارد مناسب است ، می توان گفت مناسب‌ترین پارچه برای سایبان است. عیب این چادر هزینه بالای آن می باشد.

پلی استر:
جنس و ماهیت پلی استر چیزی ما بین پنبه و اکریلیک است. این پارچه تا حدی قابل تنفس است اما به طور کلی به اندازه اکریلیک دوام ندارد. این نوع پارچه سایبان تقریبا در چند سال اخیر محبوب تر شده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

پلی استر همراه با پوشش وینیل:
پلی استر با پوشش وینیل یک انتخاب مناسب برای منطقه هایی که دارای آب و هوای مرطوب هستند است. این نوع چادر به دلیل پوشش وینیل در مقابل آتش، کپک و آب بسیار مقاوم است و تا حدی از ورود اشعه UV به خانه و همچنین ساختمان جلوگیری می کند.