راهنمای انتخاب چادر مسافرتی

راهنمای انتخاب چادر مسافرتی
بسیاری از مسافران که از اقصی نقاط ایران دیدن می کنند و سالهاست که در صندوق خود یک چادر مسافرتی به همراه داشته و مشخص و روشن نیست بر اساس چه اصولی اقدام به خرید آن نموده اند. خرید هر کالایی تابع یک سری استانداردهای مهم است و رعایت قوانین و اصول استاندارد ضامن سلامت و جان انسانهاست. بیشتر مواقع مسافرت های طولانی و خسته کننده نیاز به استراحت شبانه و گذراندن شب و ادامه مسیر در روز بعد دارد ولی خوابیدن در طول مسیر در فصل گرم با فصل سرد متفاوت است و گرم بودن و یا از باران در امان بودن لازمه یک استراحت کامل و خوب در شب خواهد بود.

برای تجربه کمپینگ احتیاج به یک چادر مسافرتی دارید که باید با دقت آن را انتخاب و خریداری نمایید. در ادامه قصد داریم نکات مهمی را که در تهیه چادر مسافرتی باید مد نظر قرار گیرند را با شما به اشتراک بگذاریم.

به هنگام تهیه چادر مسافرتی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

۱- ظرفیت چادر
ظرفیت چادر یکی از نکات مهم در انتخاب آن است. در ابتدا باید تعدا کسانی را که قرار است در چادر بخوابند را تخمین بزنید و بسته به نیاز خود، مورد مناسب را انتخاب نمایید. در این قسمت توجه داشته باشید که باید به گونه ای انتخاب کنید که میزان فضای خالی در چادر به حداقل برسد تا وزن آن زیاد نشود و راحت تر قابل حمل باشد. به یاد داشته باشید تنها در صورتی نیاز است که میزان فضای بیشتری را برای یک نفر در نظر بگیرید که خودتان یا همراهانتان یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

سایز بیشتر از متوسط
هراس از فضای بسته
عادت به تکان خوردن و غلت زدن به هنگام خواب
عادت به خواب در فضای بازتر و اختلال در خواب در فضای بسته
همراه داشتن بچه یا حیوان خانگی

۲- آب و هوا
با توجه به آب و هوا، چادرهای مسافرتی مختلفی تولید و عرضه می شوند که عبارتند از:

* چادرهای ۳ فصل
پرطرفدارترین چادر مسافرتی، نوع سه فصل آن است. این نوع چادرها وزن کمی دارند و در فصول بهار، تابستان و پاییز قابل استفاده می باشند. این چادرها به گونه ای ساخته شده اند که بتوانند جریان هوا را از خود عبور دهند و در عین حال در برابر حشرات غیر قابل نفوذ باشند. چادرهای سه فصل در برابر رطوبت و باران تا حدی مقاومند و در آب و هوای بارانی یا برف سبک شما را از رطوبت حفظ کنند اما انتخاب خوبی در شرایط طوفانی، بادهای شدید و برف سنگین به شمار نمی روند. این چادرها مزایای زیر را دارند:

از شما در برابر حشرات محافظت می کنند
حریم خصوصی نسبتا مناسبی را برای شما به وجود می آورند.
دیواره های عمودی آن فضای بیشتری را فراهم می کنند.
به دلیل استفاده از میله و ستون های کمتر و پارچه سبک تر، وزن کمتری دارد.
* چادرهای مسافرتی ۳ تا ۴ فصل
گونه ای از چادرهای مسافرتی در بازار وجود دارند که با عنوان ۳ تا ۴ فصل و یا +۳ فصل شناخته می شوند و علاوه بر سه فصل برای اواخر زمستان و اواخر پاییز که سرما و بارش برف خفیف است نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع چادرهای مسافرتی برای افرادی مناسب هستند که مدام در سفرند و مقاصد آنها در ارتفاعات قرار دارد. ارتفاعاتی که آب و هوای کاملا زمستانی ندارند و شما را مجبور به استفاده از چادرهای خیلی گرم تر نمی کنند.

این چادرها ویژگی های زیر را دارند:

دارای یک تا دو ستون می باشند و استحکام بیشتری دارند اما وزن آنها بیشتر است.
برخی از آنها برای کاهش وزن لایه ضد آب را حذف کرده اند و برای آب و هوای سرد و خشک مناسب می باشند.
تهویه ی آنها هوای کمتری را نسبت به چادرهای ۳ فصل از خود عبور می دهد
دیواره های آن عمودترند و فضای بیشتری دارند.
ترکیبی از سه ویژگی تهویه مناسب، گرما و استحکام را در اختار فرد قرار می دهند.
* چادرهای ۴ فصل
چادرهای ۴ فصل که به چادرهای کوهنوردی شهرت دارند، چادرهایی هستند که برای مقابله با بدترین شرایط آب و هوایی ساخته شده اند. این چادرها دارای ستون های بیشتری نسبت به نواع دیگر چادرها می باشند و قسمت عبور و تهویه ی هوای آنها به منظور جلوگیری از نفوذ باران و برف در پایین ترین قسمت و نزدیک به زمین در نظر گرفته شده است.

سقف این چادرها به صورت گنبدی است تا آب باران و برف بر روی آن جمع نشود و فشاری را بر بدنه چادر وارد نسازد. ساختار چادر به گونه ای است که وزش بادهای شدید اثر چندانی بر روی آن ندارد و می تواند در شرایط سخت آب و هوایی نیز از شما محافظت کند.

همانطور که از نام این چادرها پیداست، در همه ی فصول سال قابل استفاده اند اما در آب و هوای گرم ممکن است تهویه ی مناسبی را برای شما فراهم نیاورد و درون آن احساس گرما و خفگی کنید.

چادرهای چهار فصل ویژگی های زیر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند:

میله ها و ستون های بیشتر آنها موجب وزن بیشتر است.
سقف گنبدی باعث می شود که فضای کتری درون چادر وجود داشته باشد اما جلوی آسیب های آب و هوایی مثل بارش برف را می گیرد.
تهویه کمتری دارند.
قسمت عایق، سطح چادر را تا نزدیکی زمین می پوشاند.
این مقاله را نیز مطالعه فرمایید : نکات ایمنی در هنگام استفاده از چادرهای مسافرتی

۳- ارتفاع سقف چادر
یکی از نکاتی که می تواند برای برخی گردشگران مهم باشد، ارتفاع چادرهای مسافرتی است که بر اساس اسکلت بندی آنها، متفاوت می باشد و یکی از انواع زیر را شامل می شود:

چادر کابینی که دارای دیواره های عمودی هستند و سقف تختی دارند و بیشترین ارتفاع را در اختیار شما قرار می دهند. همچنین فضای بیشتری دارند و در برخی از آنها دیواره هایی برای تقسیم بندی به قسمت های مختلف نیز وجود دارد.
چادر گنبدی که سقف های منحنی دارند و مقاومت زیادی در برابر شرایط سخت آب و هوایی از خود نشان می دهند. بیشترین ارتفاع این چادرها در مرکز آنهاست که البته به چای ارتفاع چادرهای کابینی نمی رسد و هر چه به دیواره ها نزدیک تر می شویم ارتفاع کمتر و کمتر می شود.

۴- طول کف چادر
به طور کلی طول کف چادر های مسافرتی ۲۰۰ تا ۲۲۰ سانتی متر است اما اگر قد شما بیش از ۱۸۰ سانتی متر می باشد و یا به فضای بیشتری برای خواب احتیاج دارید، می توانید چادر های مسافرتی با طول ۲۳۰ سانتی متر را انتخاب نمایید.

۵- تعداد درهای چادر
علاوه بر اینکه در انتخاب چادر به نوع اسکلت و ارتفاع آن توجه می کنید، باید تعداد درها را نیز مدنظر قرار دهید. درهای متعدد به ویژه به هنگام مسافرت با خانواده بسیار مفید هستند. این درها به اعضای خانواده اجازه می دهند تا به هنگام نیاز به خروج از چادر در نیمه های شب راحت تر عمل کنند و بدون ایجاد مزاحمت از نزدیکترین درب خارج شوند.

نکته ی مهم درباره ی درها، نوع زیپ آنهاست. توجه داشته باشید که باید کم سر و صدا ترین و مقاوم ترین زیپ را انتخاب نمایید تا دچار مشکل نشوید.
توجه به این نکته هم ضروری است که افزایش تعداد درها و تعدا زیپ ها بر وزن چادر می افزاید و اگر وزن برای شما اهمیت دارد باید کم ترین تعداد در را انتخاب کنید.

۶- اسکلت چادر
ساختار ستون ها و اسکلت بندی چادر عاملی مهم و تعیین کننده در نحوی نصب و استقرار آن بر روی زمین است. البته امروزه بسیاری از چادرهای به گونه ای هستند که احتیاجی به نصب بر روی زمین ندارند. آنها به راحتی باز و بسته می شود و به آسانی قابل جابه جایی می باشند.

هر چه تعداد ستون ها و نقاط مورد نیاز برای اتصال بر روی زمین بیشتر باشد، باید زمان بیشتری را برای برپا کردن آن صرف کنید. امروزه کار های مختلفی توسط سازندگان انجام می شود تا در عین حفظ استحکام چادر، نصب آن نیز آسانتر شود مانند استفاده از بست ها برای سهولت برپا کردن چادر و یا بست ها و ستون های رنگی به منظور نصب آسان.

به این نکته توجه داشته باشید که ستون ها و میله های آلومینیومی بسیار محکم تر از انواع فایبرگلاس آن می باشد و در عین حال وزن کمتری نیز دارند.


این مقاله را نیز مطالعه فرمایید : اصول مهم در برقراری کمپ

۷- پوشش ضد آب
برای آنکه به هنگام بارش باران و یا هوای مرطوب از رطوبت در امان باشید باید از پوشش ضد آب بر روی چادر خود استفاده نمایید. گاهی نیز برای تامین گرمای بیشتر لازم است که به سراغ این پوشش بروید. پوشش ضد آب به دو صورت در بازار وجود دارد:

پوشش سقف که تنها سقف را می پوشاند و به شما اجازه می دهد از نوری که از دیواره ها عبور می کند استفاده کنید و یا به تماشای مناظر از پنجره بپردازید.
پوشش کامل که به طور کامل چادر را در بر می گیرد و در برابر بادهای شدید و برف و باران سنگین محافظ خوبی به شمار می رود.
البته به طور کلی لازم است تا رنگ روشنی را برای این پوشش انتخاب کنید تا میزان نور عبوری از آن را به حداکثر برسانید.
۸- جنس چادر
به هنگام تهیه چادر مسافرتی باید به این نکته توجه داشته باشید که جنس قسمت بالایی آن باید ضخیم تر از قسمت های پایینی باشد تا به هنگام بارش باران مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. نکته ی دیگر استفاده از نوارهای پارچه ای در درزهای چادر است که نقش مهمی را در ویژگی عایق بودن چادر ایفا می کند.

انواع پارچه های نایلونی و پلی استری در تولید چادرها استفاده می شوند که شاخصی تحت عنوان D یا Denier بر روی آنها مشخص شده است. این شاخص نشان می دهد که هر ۹۰۰۰ متر از نخ مورد استفاده در تولید پارچه چه میزان وزن دارد. این شاخص در انتخاب شما تاثیر بسیاری دارد اما تنها در صورتی می توانید دو چادر را با شاخص D با هم مقایسه کنید که جنس یکسانی داشته باشند.

۹- سایه بان
به منظور فراهم آوردن فضایی سرپوشیده در بیرون از چادر سایه بان یا چترهایی تعبیه شده اند تا وسایلی را که بیرون از چادر قرار گرفته اند از نور آفتاب و بارش باران حفظ نمایند.

سایه بان ها می توانند جزیی جدانشدنی از چادرها باشند و یا به صورت جداگانه بر روی آنها قرار گیرند. این با شماست که کدامیک از انواع آن را ترجیح می دهید.

۱۰- تهویه
معمولا در قسمت سقف، درها و پنجره های چادر از پارچه های مشبک و توری استفاده می شود تا علاوه بر ایجاد شرایط گردش هوا در چادر، امکا تماشای مناظر را نیز فراهم آورد. اگر قصد اقامت در آب و هوای گرم را دارید، چادرهایی را انتخاب کنید که از پارچه ی مشبک بیشتری در آنها استفاده شده است.

۱۱- جیب ها و حلقه های داخلی
در وسط سقف چادر حلقه ای وجود دارد که به نام حلقه ی فانوس شناخته می شود می توانید برای آویزان کردن وسایل روشنایی از آن استفاده کنید. حلقه های روی دیواره به منظور نصب قفسه ها ی سبک که به صورت جداگانه به فروش می رسند، بر روی آن تعبیه شده اند تا بتوانید وسایلتان را به طور منظم نگه داری کنید.

جیب های درون چادر نیز برای مرتب کردن وسایلتان به کمک شما می آیند و برای نگهداری لوازم بهترین مکان را در اختار شما قرار می دهند.

۱۲- حلقه های بیرونی
چادرهای مسافرتی با کیفیت حلقه هایی نیز در بیرون خود دارند که بتوانید به راحتی آنها را با طناب به نقطه ای ثابت وصل کنید. این کار باعث می شود که چادر شما در برابر بادهای تند ثبات بیشتری داشته باشد.

۱۳- لوازم جانبی
به غیر از مواردی که به آن اشاره شد، باید به لوازم جانبی نیز توجه داشته باشید:

* زیر انداز
در کنار چادرهای مسافرتی، زیرانداز های متنوعی نیز ارائه می شوند که به هنگام برپا کردن چادر در زیر آن قرار می گیرند تا مانع از آسیب به کف چادر و یا نفوذ رطوبت زمین به درون آن شوند. این زیراندازها به صورت جداگانه به فروش می رسند.

* قفسه
نگهداری لوازم ریز و درشت یکی از مشکلات استفاده از چادرهای مسافرتی است. این مشکل با قفسه های سبک به راحتی قابل حل می باشند و شما می توانید یکی از آنها را به همراه چادرتان تهیه کنید و پس از آویزان کردن آن از حلقه های درونی چادر، وسایلتان را در آن جای دهید.

* سایر لوازم
لوازم پیشنهادی دیگری که می توانید همراه چادر تهیه کنید عبارتند از:
میخ چوبی و لنگر چادر برای استفاده در شرایط بد آب و هوایی و وزش باد
جارو و خاک انداز
پادری بیرونی و درونی
لوازم تعمیر چادر
لوازم دوخت درز
طناب های محکم
فن تهویه که با باتری کار می کند

تا به حال کمپینگ را تجربه کرده اید؟
اقامت در چادر را چگونه ارزیابی می کنید؟
از تجربیاتتان برایمان بگویید.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید…

زمینه های فعالیت

طراحی و دوخت روکش کالاهای صنعتی و آزمایشگاهی، پارچه برزنت، سازه های بادی و تفریحی ورزشی، سازه های پارچه ای و کششی، پوشش های سیلو، پوشش های استخر آب، تجهیزات مسافرتی، کاور لیفتراک، چادر ماشین و ترانزیتی و …

آدرس ما

کرج، جاده ملارد، ایستگاه منظریه، روبروی شهرداری منطقه ۱۰، پلاک ۱۰
[email protected]

تلفن: 02633119 - 02636609320
فکس: 02636639298
همراه: 09124049871
واتس اپ:  09924500600 
واتس اپ:  09024049871

ساعات کاری

ساعات کار دنیای چادر از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 تا 18  می باشد

جمعه ها تعطیل است

Back To Top
© 2024 DonyayeChador. All Rights Reserved. Design by MehdiEdalat