سازه کششی و انواع آن

سازه کششی و انواع آن
استفاده از انواع سازه کششی در سال های اخیر در بین مردم عمومیت یافته است، این سازه ها ایده ای نو از سوی معماران می باشند که می توان با استفاده از آنها محیط و فضاهای باز را زیباتر کرد و جلوه ای نو به آنها داد، اجرای سازه کششی و نصب آن باید توسط افراد متخصص انجام شود تا تمام زوایای نوردهی در نظر گرفته شود.
طراحی سازه کششی به این صورت است که پارچه های کششی و نازکی توسط کابل ها و یا ستون هایی در شکل و شمایل خاصی با فرم های مختلفی مانند خیمه ای و زین اسبی در فضاهای گوناگون کار گذاشته می شوند و دیگر نیازی به عملیات بنایی و مصالح سنگین ساختمانی نمی باشد.
نکات مهمی که در اجرای این نوع سازه ها باید در نظر داشت توجه به جریان هوا، زوایای نور خورشید و ایجاد سایبان، فشار حاصل از باد، برف و باران، تخلیه باران و نماندن برفی روی سقف آن و میزان خمش های موجود در آن می باشد.

مزایای انواع سازه کششی
اجرای انواع سازه های کششی نیازمند بودجه کمی می باشد و متقاضیان لازم نیست هزینه زیادی را بپردازند.
طراحان و متقاضیان می توانند طرح ها و رنگ های مختلفی را برای نوع سازه انتخاب کنند و در فضاهای مختلف در نظر گرفته شده نصب کنند.
همچنین باید این مورد را نیز در نظر داشت که انواع این سازه ها بسیار سبک هستند و می توانند به نوردهی مناسب فضا بپردازند.
با استفاده از انواع این سازه ها می توان فضاهای باز را مسقف کرد و آنها را با طرح های و مدل های خاصی نصب کنیم و به فضا جلوه ای خاص بدهیم.
اجرای این نوع سازه ها دارای سرعت بالایی می باشد و انعطاف پذیری این نوع از سازه ها نیز بسیار مشهود است.
وسایلی که در طراحی این سازه ها استفاده می شود بیشتر شامل ستون ها و کابل های کششی، تعداد زیادی بست های نگهداری کننده و پارچه های کششی در رنگ های مختلف می باشند.
یکی از انواع نمونه های مدل های این سازه ها را که بیشتر افراد دیده اند می توان در چادرهای عشایری دید.

موارد استفاده از انواع سازه کششی
اجرای این سازه را نباید به دست افراد نابلد سپرد بلکه باید تحت نظر متخصصان این کار انجام شود تا سازه بتواند تمام بار را تحمل کند و کابل ها و ستون ها در مکان های مختلفی قرار داده شوند.
این سازه ها باید طوری نصب شوند که بارهای عمودی بالا به پایین مانند بار برف و باران و پایین به بالا مانند باد و نسیم را به راحتی تحمل کنند.
همچنین طراحان نیز این مورد را در نظر دارند برای جلوگیری از قدرت باد همیشه لبه های این پارچه ها را به سمت زمین می کشند تا باد نتواند آنها را از جا در بیاورد.
از انواع این سازه ها می توان برای ساخت سازه کششی چادری، سازه کششی پارکینگ، سازه کششی سقف و نصب انواع سازه کششی متحرک در مدل های مختلف استفاده کرد.
همچنین از این نوع سقف های سرپوشیده سبک و قابل جا به جایی می توان برای احداث سازه کششی سایبان، سازه کششی حیاط، سازه کششی آلاچیق و سازه کششی تالار به خصوص در فصول گرم سال نیز استفاده کرد.
این سازه های کششی دارای خصوصیاتی نیز می باشند، پارچه ها و پوسته هایی که برای این کار استفاده می شوند ضد آب می باشند و در فصول سرد سال باران و رطوبت را از خود عبور نمی دهند.
همچنین این سازه ها دارای عایق های حرارتی هستند و گرمای داخل سازه را نیز به بیرون انتقال نمی دهند و همین طور چون مجهز به یک لایه بیرونی هستند مانع از تابش مستقیم آفتاب و اشعه های مضر می باشند و محیط داخل آن خیلی گرم نمی باشد.
در فصول گرم سال و در محیط های باز می توان این نوع سازه ها را طوری نصب کرد که هوا به داخل آن جریان داشته باشد و از ستون ها و کابل های محکم استفاده کرد.
همچنین یک نوع از این سازه ها که نوع متحرک آن می باشد قابلیت جا به جایی دارد و مشتریان می توانند در فضای داخل حیاط خود به وسیله آن ایجاد سایبان و آلاچیق کنند و سپس آن را جا به جا کنند.

برچسب ها: اجرای سازه کششی, احداث سازه کششی, پارچه های کششی, سازه کششی, سازه کششی آلاچیق, سازه کششی ارزان قیمت, سازه کششی تالار, سازه کششی حیاط, سازه کششی سایبان, سازه کششی متحرک, طراحی سازه کششی, قیمت سازه کششی