پشم چیست؟

پشم چیست؟
پشم نوعی الیافی حیوانی است که از بدن گوسفند، بز، شتر، گاومیش و… به دست می‌آید. پشم یک الیاف نساجی است. پارچه کشمیری ترمه، قیشر و موهر از پشم بز تهیه می‌شود.
درواقع پشم نخستین الیافی است که بشر توانست از آن پارچه ببافد، در نتیجه پشم از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده بشر قرار می گرفته است. قابل به ذکر است که یونانیان قدیم، نیز پشم بافی را بلد بودند.
آن ها این هنر را از مصریان آموخته بودند، همان طور که مشخص است پشم نوعی مو محسوب می شود که بر بدن گوسفند و حیوانات دیگر رشد می کند، بر هر تار مو پولک های ریز و فراوانی وجود دارد که با چشم دیده نمی شوند و تنها با میکروسکوپ قابل مشاهده است.
این پولک ها مانند تونل ها رو هم چیده شده اند، و تفاوت مو با پشم این است که در مو این پولک ها به صورت صاف روی هم خوابیده اند، ولی در پشم نوکشان بیرون زده است. مجعد بودن پشم آن را برای تهیه الیاف پارچه گزینه ی بسیار مناسبی نموده است.

پشم ها از چه چیزی تشکیل شده اند؟

پشم ها از پروتئین به همراه چند درصد چربی تشکیل شده اند. این محصول از نظر شیمیایی کاملاً متمایز از نساجی و پنبه است، و این نکته بسیار مهم و قابل اهمیت است.گرمای مستقیم در واقع مضرترین چیز برای پشم است.
حرارت ساختار پروتئین ها را در ذرات تشکیل دهنده ی پشم تغییر می دهد و در نهایت شکل نخ ها را تغییر می دهد و لباس را ناقص می کند، به همین دلیل پشم را بخار زده و با وزنه های نسبتا سرد فشار می دهند تا آن را صاف کنند و هرگز از اتو استفاده نمی کنند.
عموما پارچه هایی که با پشم تولید می شوند خاصیت ضد آب بودن را ندارند به همین علت بیشتر افراد خرید پارچه برزنت را انجام می دهند.
البته قابل به ذکر است که با آویزان کردن آن در حمام هنگام شستن، چین و چروک های موجود از بین می روند به طور کلی فضای مرطوب و هوای گرم پشم را شل می کند و به بازگرداندن آن به شکل صاف کمک می کند.

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر:

روکش صندلی از چه نوع برزنت است؟

پارچه برزنت لوازم کمپینگ

پشم چیست؟

 

 برای بازدید از محصولات دیگر بر روی لینک های زیر کلیک کنید.  پارچه کانتینری                       پارچه ترانزینی                          سازه کششی

 

تاثیر رطوبت بر پشم

هنگام قرار گیری در معرض گرما و یا رطوبت زیاد از حد، پشم حدود یک سوم از قدرت خود را از دست می دهد. هنگامی که یک لایه پشمی به اندازه کافی خیس شد باید از کشش آن جلوگیری کنید، کمی از آب را با فشار از پشم خارج کنید و آن را روی سبدی صاف کنید وقتی مطمئن شدید همه ی آب موجود در پشم خارج شده آن را آویزان کرده و اجازه دهید تا کامل خشک شود فراموش نکنید که برای خشک کردن هرگز از حرارت و گرما استفاده نشود، و در دمایی معمولی خشک شود. تمیز کردن پشم در حالت خشک شاید راه بهتری نسبت به شستن آن باشد. زیرا به طور کلی آب و گرما پشم را تضعیف می کند ، شاید تعجب آور نباشد که نمی توانید از ماشین لباسشویی معمولی برای شست و شوی آنها استفاده کنید. زیرا در هنگام قرار گیری در ماشین های لباس شویی پارچه پشمی بیش از اندازه در هم فرو می رود و این کار باعث از بین رفتن حالت پارچه می شود، تنها راه شستن پارچه های پشمی این است که به صورت دستی انجام شود، یعنی با دست آن ها را بشویید. البته می توانید برس های پارچه ای را برای این کار در اکثر فروشگاه های پوشاک پیدا کنید، و فقط هنگام تمیز کردن از آن استفاده کنید. شستن بیش از اندازه پشم باعث می شود که الیاف پشم را تحت فشار قرار داده و آنها را به مرور زمان شکننده کنید ، بنابراین به لباس خود فرصت دهید تا استراحت کند.

زمینه های فعالیت

طراحی و دوخت روکش کالاهای صنعتی و آزمایشگاهی، پارچه برزنت، سازه های بادی و تفریحی ورزشی، سازه های پارچه ای و کششی، پوشش های سیلو، پوشش های استخر آب، تجهیزات مسافرتی، کاور لیفتراک، چادر ماشین و ترانزیتی و …

آدرس ما

کرج، جاده ملارد، ایستگاه منظریه، روبروی شهرداری منطقه ۱۰، پلاک ۱۰
[email protected]

تلفن: 02633119 - 02636609320
فکس: 02636639298
همراه: 09124049871
واتس اپ:  09924500600 
واتس اپ:  09024049871

ساعات کاری

ساعات کار دنیای چادر از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 تا 18  می باشد

جمعه ها تعطیل است

Back To Top
© 2024 DonyayeChador. All Rights Reserved. Design by MehdiEdalat