مهمترین کاربرد سازه پارچه ای خیمه ای؟

مهمترین کاربرد سازه پارچه ای خیمه ای؟

 


اغلب اوقات، مردم سازه پارچه ای خیمه ای را با چادرها اشتباه می گرفتند. زیرا آنها شباهت زیادی به یکدیگر دارند و هر دو با مواد پارچه ای انعطاف پذیر ساخته شده اند، اما تفاوت آنها بیشتر مربوط به ساختار سازه ای است. سازه های پارچه ای از نوع خیمه ای، سازه ای چند منظوره، دائمی (یا نیمه دائمی) هستند که دارای طیف گسترده ای از کاربردها هستند به عنوان مثال:
 ایجاد مراکز ورزشی و تفریحی
 ایجاد فروشگاه ها و نمایشگاه های موقت
 ایجاد فرودگاه، ترمینال اتوبوس و ایستگاه تاکسی
 ایجاد انبار موقت و دائم
 ایجاد پروژه های تجاری
 ایجاد سایبان خیمه ای
 ایجاد سازه پارچه ای خیمه ای رستوران
 ایجاد آلاچیق خیمه ای
 و ...
سازه پارچه ای خیمه ای چند راسی از نخستین پناهگاه های ساخته شده توسط انسان، از جمله چادرهای سیاه که برای اولین بار با استفاده از چرم شتر توسط عشایر صحرای، عربستان سعودی و ایران ساخته شده اند الهام گرفته شده اند، و همچنین ساختارهایی که قبایل بومی آمریکایی بکار می برند. این گونه از فرم ها به مرور توسط بشر مورد استفاده قرار گرفته است و نمی شود گفت مروط به یک قوم و یا منطقه است.
یکی از تفاوت های عمده بین سازه پارچه ای خیمه ای و چادرها، استحکام و پایداری آنها است. سازه های پارچه ای از پارچه های غشایی پیشرفته همراه با کابل های کششی مقاوم طراحی و مهندسی شده اند برای همین نسبت به چادرهای معمولی پایدارتر هستند.
سازه پارچه ای خیمه ای از نظر هندسی یکی از زیباترین سازه های چادری در جهان است. این نوع سازه در برابر باد های شدید به خصوص در فصول پاییز و اوایل زمستان، و نیز در برابر فشارهای محیطی، بسیار مقاوم است. آنها با توجه به شرایط جوی نامناسب طوری مهندسی می شوند که قادر به تحمل چنین شرایطی باشند و در صورت وقوع واکنش خوبی از خود نشان دهند.

ویژگی آلاچیق خیمه ای؟
سازه پارچه ای خیمه ای جایگزین سریع، نوآورانه و اقتصادی برای سازه های بتنی، فلزی و سایر سازه های سنتی می باشد. آنها قابل حمل و نصب آسان هستند و می توان از آنها در مکان ها، رویدادها و برنامه های مختلف استفاده کرد.
سازه پارچه ای خیمه ای به طور معمول برای پوشش فضاهای توریستی تفریحی، مراکز گردشگری، سایبان برای پارک ها، و ... مورد استفاده قرار می گیرد، آنها مبتنی بر سیستم های قدیمی هستند که در زمان امپراتوری روم مورد استفاده قرار می گرفتند. با این حال، استفاده از این سازه از دوره روم تا اواسط قرن بیستم ادامه داشته است و بعد از آن به مرور زمان برای کارهای تزئینی و نیز نمایشی مورد استفاده قرار گرفته است.
تنها پس از انقلاب صنعتی و تحریک عصر فوردیسم، تحولات جدید توانست نیازهای ذاتی این سیستم ساختمانی را برآورده سازد. هزینه کم، تولید انبوه و تقاضا برای سیستم هایی که قادر به پوشش دهانه های طولانی بودن، باعث پیشرفت این نوع سازه در طی قرن های متمادی شد. این امر به لطف کابل های فولادی و غشاهای فیبر با استحکام بسیار بالا، همراه با لایه هایی از پوشش های ضد آب، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و شفافیت بیشتر انجام شد.
از مهمترین مزایای اجرای سازه پارچه ای خیمه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 مقرون به صرفه: به دلیل استفاده مواد کمتر برای ساخت آنها و همچنین وزن سبک تر همواره از قیمت کمتری برخوردار هستند.
 قابل حمل: آنها سبک هستند، و به راحتی می توان آنها را از یک مکان به مکان دیگر انتقال داد.
 مقاوم در برابر آب و هوا: به دلیل مواد به کار رفته کاملا عایق در برابر عوامل محیطی مقاوم هستند.
 قابل انعطاف: قابلیت نصب در هر مکانی را دارند و می توان آنها را جابجا کرد.
 نصب سریع: در کمترین زمان و با ابزار مناسب نصب می شوند

نحوه نصب سازه پارچه ای خیمه ای؟
نصب و طراحی سازه پارچه ای خیمه ای یک فرایند ساخت حرفه ای است که از تجهیزات سنگین استفاده می کند و به نیروی کار ماهر و دارای مجوز احتیاج دارد. برای هر پروژه، دستورالعمل های نصب متفاوت است و باید بر اساس نقشه های فنی صورت بگیرد. زمان نصب سازه خیمه ای بسته به دامنه پروژه دارد و ممکن است، روزها یا هفته ها طول بکشد، اما توجه داشته باشید که طراحی و نصب سازه های چادری سریعتر از سازه های سنتی است.
مهمترین اجرا کننده سازه پارچه ای خیمه ای، شرکت های فنی مهندسی و نیز پیمانکاران با تجربه در این زمینه هستند.

زمینه های فعالیت

طراحی و دوخت روکش کالاهای صنعتی و آزمایشگاهی، پارچه برزنت، سازه های بادی و تفریحی ورزشی، سازه های پارچه ای و کششی، پوشش های سیلو، پوشش های استخر آب، تجهیزات مسافرتی، کاور لیفتراک، چادر ماشین و ترانزیتی و …

آدرس ما

کرج، جاده ملارد، ایستگاه منظریه، روبروی شهرداری منطقه ۱۰، پلاک ۱۰
[email protected]

تلفن: 02633119 - 02636609320
فکس: 02636639298
همراه: 09124049871واتس اپ:  09924500600 
واتس اپ:  09024049871

ساعات کاری

ساعات کار دنیای چادر از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 تا 18  می باشد

جمعه ها تعطیل است

Back To Top
© 2024 DonyayeChador. All Rights Reserved. Design by MehdiEdalat