منظور از سازه پشتیبان سازه کششی چیست؟

منظور از سازه پشتیبان سازه کششی چیست؟


منظور از سازه پشتیبان سازه کششی چیست؟
سازه کششی در درجه اول امکان ساخت، عناصر پیش ساخته سفت و سخت مانند پوسته و قاب ها یا پانل ها و یا پوسته های انعطاف پذیر را برای معماران و طراحان ساختمان مهیا می سازد، معمولاً طراحی و ساخت سازه های کششی نسبت به دیگر سازه های مرسوم و سنتی زمان کمتری لازم دارد و این گونه از سازه ها در سریع ترین زمان ممکن ساخته و یا مونتاژ می شود.
تطبیق پذیری طراحی سازه کششی هندسی باعث گردیده تا طراحان بتوانند ساختارهای زیر را به راحتی با این روش طراحی کنند:
 سیستم های گنبدی
 سیستم های قوسی
 سیستم های استوانه ای
 ساختارهای پانلی
 سیستم های قاب ژئودزیکی
 سیستم های قاب قوسی
 سیستم های قاب جعبه ای
از الزامات طراحی و اجرای سازه کششی می توان به سازه پشتیبان اشاره کرد، سازه پشتیبان به منظور تایید فرایند ساخت و همچنین ایجاد امنیت سازه در موارد حساس و تنش زا به کار می رود. معمولا طراحان همواره این مورد را در طراحی سازه های کششی لحاظ می کنند.
اصول طراحی سازه کششی نیاز به تخصص و زمان دارد. اگر به سازه های این شکلی علاقه دارید، بهتر است با افراد متخصص و همچنین با تجربه در این زمینه مشورت نمایید و با انواع فرم سازه پارچه ای و کششی به خوبی آشنا شوید. معمولا بیشترین کاربرد آنها برای ساخت اماکن عمومی از قبیل؛
 تئاتر ها و سالن های نمایشگاهی بزرگ
 مراکز توریستی تفریحی
 ایجاد تالارهای عروسی
 سازه های استادیوم ورزشی
 سازه های کششی پارک
 سازه های کششی بوستان
 سازه های کششی رستوران
 سازه های کششی ساختمان
 سازه های کششی ویلا
 و ...

انواع سازه کششی کدامند؟
سازه کششی تنوع زیادی دارد بنابراین می توان مدل های مختلفی از آن را دید. این نوع سازه علاوه بر تنوع زیاد کاربردهای فراوانی نیز دارد، به عنوان مثال برخی از آنها که نیمه باز هستند و فقط سقف دارند به عنوان سایبان و غرفه و یا به عنوان پوشش استادیوم های ورزشی استفاده می شوند.
به دلیل کاربرد های فراوان سازه کششی و همچنین پایداری سازه، طراحان و مهندسان اختیارات زیادی در به کارگیری از این سازه دارند، آنها می توانند در ساخت سازه هایی مانند:
 سازه های پاشامی(چادری یا پارچه ای)
 سازه های تحت فشار
 سازه هذلولی
 سازه غیر خطی
 پوشش غشائی
 و ... به کار گرفته شوند.
سازه هذلولی: اولین سازه ساخته شده به این شکل در جهان برج ۳۷ متری آب بود که توسط ولادیمیر شوخوف، در سال ۱۸۹۶ در روسیه طراحی و ساخته شد. سازه های هذلولی ساختارهای معماری هستند که با استفاده از هندسه هذلولی در یک ورق طراحی شده اند. اغلب اینها سازه های بلندی مانند برج ها هستند که از مقاومت ساختاری بسیار زیادی بهره می برند، اما هندسه هذلولی یا همان هایپربلوئید نیز اغلب برای جلوه تزئینی و همچنین اقتصاد ساختاری استفاده می شود. مهندسی سازه کششی از نوع هذلولی در روسیه و در سال ۱۸۹۶ توسط ولادیمیر شوخوف و همکارانش انجام شد و بعد در نقاط دیگر جهان گسترش یافت.
سازه غیر خطی: می توان گفت این نوع سازه ها در طبیعت گستره وسیعی از سیستم‌های را در بر می‌گیرد. معماران و طراحان مدرن نیز در سال های اخیر به استفاده از این سیستم گرایش پیدا کرده اند. و شاهد هستیم که ساختمان های معروفی نیز مانند استادیوم های ورزشی، برج های تجاری و ... با این سیستم طراحی شده اند.

منظور از پوشش غشائی چیست؟
ساختارهای غشایی ساختارهای فضایی هستند که کاربرد فراوانی دارند این نوع پوشش از غشاهای کششی ساخته شده است. از غشاء نیز به عنوان روکش غیر ساختاری در سازه کششی استفاده می شود ، همانطور که در استادیوم ملی پکن استفاده شده است.
سازه های غشایی را می توان به پنوماتیک، ساختارهای غشایی کششی و گنبدهای کابلی تقسیم کرد. در این سه نوع ساختار، غشاها به همراه کابل ها، ستون ها و سایر اعضای ساختمانی کار می کنند تا فرم نهایی تشکیل شود.
پوشش غشائی یک استراتژی امیدوار کننده برای سازه های کاربردی است، که در عصر حاضر توانسته جایگزین مناسبی برای پوشش های سنتی باشد. این نوع پوشش برای سازه کششی از اهمیت بالاتری برخوردار است. ویژگی های منحصر به فرد پوشش غشائی، آن را به یک استراتژی امیدوار کننده برای برنامه های معماری و عمرانی تبدیل کرده و کمک های چشمگیری به ساخت کاربری های مختلف از جمله، مسکونی، اداری، تجاری و تفریحی می کند.

زمینه های فعالیت

طراحی و دوخت روکش کالاهای صنعتی و آزمایشگاهی، پارچه برزنت، سازه های بادی و تفریحی ورزشی، سازه های پارچه ای و کششی، پوشش های سیلو، پوشش های استخر آب، تجهیزات مسافرتی، کاور لیفتراک، چادر ماشین و ترانزیتی و …

آدرس ما

کرج، جاده ملارد، ایستگاه منظریه، روبروی شهرداری منطقه ۱۰، پلاک ۱۰
[email protected]

تلفن: 02633119 - 02636609320
فکس: 02636639298
همراه: 09124049871
واتس اپ:  09924500600 
واتس اپ:  09024049871

ساعات کاری

ساعات کار دنیای چادر از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 تا 18  می باشد

جمعه ها تعطیل است

Back To Top
© 2024 DonyayeChador. All Rights Reserved. Design by MehdiEdalat