چتر باز و جمع شونده مکانیکی چیست؟

چتر باز و جمع شونده مکانیکی چیست؟

چتر باز و جمع شونده مکانیکی گونه ای سایبان است که به صورت اتوماتیک در مواقع آفتابی، بارانی باز شده و مانع ورود باران و آفتاب به درون فضا می شود. این گونه از سایبان ها بیشتر در مناطق گرمسیر با رطوبت بالا مورد استفاده قرار می گیرند, مانند کشور عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس.
با همکاری مهندسان سازه، معماران و طراحان در طی چند سال اخیر ساز هایی با عنوان چتر باز و جمع شونده مکانیکی طراحی و ساخته شد، تا به نوعی توانسته باشند مفهوم طراحی را به یک مدل واقع گرایانه تبدیل کنند. این کار نشان دهنده آن است که طرح ها نه تنها با اهداف زیبایی شناختی مطابقت دارند، بلکه از نظر ساختاری پایدار و کاربردی هستند. تمام پروژه ها این چنینی توسط مهندسین حرفه ای که منحصراً در طراحی سازه های کششی تخصص دارند ساخته می شود.
برای ساخت و نصب چتر باز و جمع شونده مکانیکی از پارچه مناسب با قابلیت کشش بالا استفاده می کنند. این پارچه ها امکان کنترل شدت نور، امکان محافظت در برابر باد، باران و خورشید را دارند و همچنین دارای خاصیت ضد حرارتی مناسب هستند. اشکال پارچه ای متنوع است و بستگی به نوع پروژه شما دارد.
ستون نگهدارنده سازه چتر باز و جمع شونده مکانیکی نیز از سیستم های فولادی همراه با کابل های کششی ساخته می شوند، کابل ها و اتصالات معمولاً از استیل ضد زنگ با درجه خوب انتخاب می شوند تا در دراز مدت دچار آسیب نشوند، برای اطمینان از این کار معمولا قبل از استفاده نمونه از اتصالات را برای آزمایش برداشته تا برای تعیین میزان کشش و ماندگاری در آزمایشگاه تست شود.
اگر در مناطقی با رطوبت بسیار زیاد قرار است این نوع سازه نصب شود باید اجزای سازنده از فولاد گالوانیزه روکش شده با اپوکسی همراه با پوشش های رنگی انتخاب شوند تا برای مقابله با عوامل خورنده در اطراف ساحل و در شرایط آلوده به راحتی با این شرایط مقابله کنند. هنگام نصب اتصالات سازه های جمع شونده چتری باید دقت زیادی به عمل بیاورید تا اطمینان حاصل کنید که اتصالات کابل از نظر سازه ای درست متصل شده باشد.
پس برای این کار به یک فرایند نصب دقیق برنامه ریزی شد، با استفاده از کنترل کیفیت و اقدامات ایمنی دقیق، نیاز است تا از ایمنی سازه اطمینان حاصل شود. چتر باز و جمع شونده مکانیکی، ساختارهایی باشکوهی هستند که به منظور جلوگیری از گرمای زیاد و نیز نفوذ باران بیشتر در اماکن مذهبی، تفریحی و تجاری نصب می شوند.

خرید چتر باز و جمع شونده مکانیکی؟
کشورهای حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان، امارت و قطر به دلیل گرمای زیاد همراه با رطوبت مجبور به استفاده از چتر باز و جمع شونده مکانیکی هستند. اگر به این کشورها سفر کرده باشید قطعا با آنها روبرو شده اید. آنها از نظر اندازه نسبت به سایر سایه بان ها بسیار عظیم و وسیع هستند و از نظر قیمت نیز کمی گران ترند.
نوع انتخاب و طراحی سایبان های کششی بستگی به موقعیت شما دارد. همچنین این کار نیاز به تخصصی دارد و بدون تجربه و دانش مهندسی کافی امکان پذیر نیست. بهتر است قبل از خرید و فروش چتر باز و جمع شونده مکانیکی حتما به مطالب گفته شده توجه کنید و سعی کنید از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید.
جنبه اصلی در این کار طراحی است که نیاز به دقت لازم دارد تا اثرات ثانویه آن بهتر باشد تا اینکه بدتر. برای خرید این نوع سازه در ایران نیاز است تا به دفاتر فنی مهندسی مراجعه کنید تا طرح اولیه توسط کارشناسان و مهندسان آماده شود و بعد برای تولید قطعات به کارخانه مورد نظر رفته تا درخواست ساخت قطعات با توجه به نقشه های فنی صورت گیرد.

انواع چتر باز و جمع شونده مکانیکی؟
معمولا سایبان های جمع شونده مکانیکی از نظر فرم بسیار متنوع هستند و می توان آنها را در اشکال مختلفی طراحی و تولید کرد. اما پر استفاده ترین فرم برای این نوع سایبان، فرم خیمه ای است. در این نوع فرم سطوح با انحنای مناسب به دو سمت و رو به پایین انتقال پیدا می کنند و به راحتی قابل جمع شدن و یا باز شدن هستند. بر اساس گفته کارشناسان تمامی بارها در این فرم به سمت لبه پایینی انتقال پیدا کرده و در نهایت توسط ستون مرکزی به زمین انتقال داده می شود. قیمت چتر باز و جمع شونده مکانیکی نیز با توجه به نوع آن متفاوت است.
از مهمترین کاربرد این نوع سقف می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 چتر باز و جمع شونده مکانیکی استخر
 چتر باز و جمع شونده مکانیکی ویلا
 چتر باز و جمع شونده مکانیکی باغ
 چتر باز و جمع شونده مکانیکی رستوران
 چتر باز و جمع شونده مکانیکی تالار عروسی

زمینه های فعالیت

طراحی و دوخت روکش کالاهای صنعتی و آزمایشگاهی، پارچه برزنت، سازه های بادی و تفریحی ورزشی، سازه های پارچه ای و کششی، پوشش های سیلو، پوشش های استخر آب، تجهیزات مسافرتی، کاور لیفتراک، چادر ماشین و ترانزیتی و …

آدرس ما

کرج، جاده ملارد، ایستگاه منظریه، روبروی شهرداری منطقه ۱۰، پلاک ۱۰
[email protected]

تلفن: 02633119 - 02636609320
فکس: 02636639298
همراه: 09124049871
واتس اپ:  09924500600 
واتس اپ:  09024049871

ساعات کاری

ساعات کار دنیای چادر از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 تا 18  می باشد

جمعه ها تعطیل است

Back To Top
© 2024 DonyayeChador. All Rights Reserved. Design by MehdiEdalat