پارچه ترانزیتی

پارچه ترانزیتی


چادر ترانزیتی نوعی پارچه است که معمولا از جنس برزنت تولید می شود، البته ممکن است از سایر مواد مانند؛ پنبه، نایلون، نمد و پلی‌استر نیز تولید شود. این نوع پارچه به دلیل الیاف برزنتی که دارد بسیار مقاوم و نیز انعطاف پذیر است، و قادر است در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی از محافظت نماید. در مواردی چادرهای ترانزیتی به نسبت مقاوم تر از برخی فلز ها هستند و بسیار کاربردی می باشند. حال با خود می پرسید کاربرد آن چیست و چه کمکی به ما می کند؟
با یک مثال ساده شروع می کنیم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید، قطعا در جاده های بزرگ مانند اتوبان های کشور خودروهای بزرگ باربری را دیده اید که کارشان حمل یار می باشد. اگر توجه کرده باشید قسمت پشت خودرو هایی مانند تریلی های بزرگ و ده چرخ معمولا از یک روکش مخصوصی پوشانده شده است. این روکش در واقع همان چادر ترانزیتی است.از ویژگی های مهم چادر ترانزیتی می توان به موارد زیر اشاره کرد


 پوشش و محافظت از بار کامیون و سالم رساندن بار به مقصد مورد نظر در طول مسیر
 مقاوم و محکم بودن در برابر شرایط مختلف آب و هوایی
 خاصیت ضد آب دارد و مانع از ورود آب به داخل محفظه بار می شود
 سبب می گردد تا در فصل های پاییز و زمستان به راحتی از آن به عنوان محافظ بار استفاده نمود
 محافظت بار از نور و گرمای مضر خورشید در طول مسیر
 بسیار سبک و انعطاف پذیر بوده و قابلیت تاشوندگی نیز دارد
البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که چادر ترانزیتی صرفا در خودروهای باری مانند کامیون های و کانتینرها استفاده نمی گردد، و کاربرد های دیگری نیز مانند، تولید انواع چادرهای مسافرتی و سایبان، روکش سقف ساختمان ها، تولید کالسکه و چتر، کاور انواع کالاها در انبار، روکش سقف ساختمان ها و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع چادر ترانزیتی


چادر ترانزیتی نیز همانند سایر محصولات صنعتی در چندین مدل مختلف تولید و برای تامین نیاز مصرف کنندگان وارد بازار فروش می شود. معمولا این نوع محصول در دو نوع، چادرهای ترانزیتی یک رو و چادرهای ترانزیتی دو رو. نوع اول از یک لایه چرم مصنوعی تولید شده و معمولا سمتی که از چرم و عایق است در بیرون کامیون های باربری قرار می گیرد تا از نفوذ آب و سایر عناصر به درون بار جلوگیری کند. اما نوع دوم چادرهای ترانزیتی دورو می باشد که دو سمت آن از لایه چرم و یا مواد عایق پوشانده شده تا در برابر عناصر بیرونی مانند آب و باد و نور آفتاب مقاوم باشد.
نوع دوم یعنی چادر ترانزیتی دورو کاربرد و مقاومت بسیار زیادی دارد و از پرفروش ترین محصولات ترانزیتی در بازار به شمار می رود. البته در یکی دسته بندی دیگر چادرهای ترانزیتی را در دو دسته متفاوت یعنی برزنت ۳ لا و ۶ لا قرار می دهند. برزنت ۶ لا عمر بسیار بالایی دارد و وزن آن حدود ۷۳۰ گرم بر هر متر مربع است که در صنعت باربری و ترانزیتی کاربرد بسیار زیادی را از آن شاهد هستیم.