استفاده از سازه کششی برای سیرک ها

استفاده از سازه کششی برای سیرک ها

این انعطاف پذیری، سازگاری و مقرون به صرفه بودن سازه های کششی است که آن ها را به گزینه ای مطلوب برای تأمین سرپناه در رویداد ها، به ویژه رویداد های موقتی تبدیل می کند. در طول بیست و پنج سال گذشته، سازه‌ کششی به یک ویژگی استاندارد اجتماعات بزرگ که به فضا های سرپوشیده نیاز دارد، تبدیل شده ‌است و به شکل فزاینده ‌ای، شکلی اساسی و پیچیده به خود گرفته‌ است.

پیدایش چادر سیرک

چادر سیرک مکان قابل قبولی را فراهم می ‌کرد، به ‌ویژه که اجرا ها نیازی به حضور تماشاگران در صحنه نمایش نداشت. اندازه چادر سیرک سنتی متناسب با این تغییر کاربری است، با تغییر مقیاس چادر با انتقال از بوم به مواد پلاستیکی برای غشای چادر پوشش داده شده است.

شکل سازه کششی سیرک شامل فضایی دایره ‌ای، با یک شاه‌ پایه مرکزی واحد و قطر تا 44 متر بود. این نسل جدید از مکان‌ های سرپوشیده قابل جداسازی نیز جایگزین استیج‌ های سنتی در فضای باز مورد استفاده در جشنواره‌ های موسیقی شدند. برخلاف هنرمندان سیرک، گروه‌ های موسیقی به تماشاچیانی نیاز داشتند که روی صحنه‌ ی پرفورمنس قرار داشتند و همراه با کاهش تصادفی اندازه پشته‌ های بلندگو، این امر در نهایت به تکامل چادر جشنواره منجر شد.

مطالب پیشنهادی دنیای چادر: نحوه شست و شو سازه کششی 

استفاده از سازه کششی برای سیرک ها

تکامل و توسعه سازه کششی سیرک

سازه کششی سیرک های بزرگ (با برخی از مساحت های 1.5 تا 2 هکتاری) برای تحقق بخشیدن به میل به فضای سرپوشیده که نه تنها شامل صحنه نمایش، بلکه در نهایت نشستن نیز می شد، تکامل یافتند. محبوبیت این چادر های بزرگ تر با جایگزینی ارزان و آماده ای بود که برای اجاره مکان های ثابت ارائه می کردند.

در دسترس بودن مواد پارچه ‌ای جدید، که ضد آب بودند، استحکام سازه چادری را حفظ می‌کردند و می ‌توانستند بدون آسیب تا شده و به سادگی ساخته شوند، و اجازه ساخت اشکال جدیدی از ساختار های چادری را می ‌داد. با توسعه بیشتر سیستم کششی چادر سیرک، لبه ‌های زنجیره ‌ای که فرا تر از دیواره‌ های جانبی چادر های سیرک بیرون می‌آیند را می توان به کلی حذف کرد و در نتیجه امکان قرار دادن ساختار بزرگ ‌تری را فراهم کرد.

خصوصیات سازه کششی سیرک

سازه کششی سیرک به اندازه کافی بزرگ است که بتواند صحنه را نگه دارد و امکان پشتیبانی از دکل های نورپردازی یا سایر لوازم را فراهم کند. چادر سیرک با کیفیت دارای چندین ویژگی اساسی است که برای همه چادرزهای این نوع مشترک باقی می ماند:

1.این سازه را می توان با استفاده از کامیون های استاندارد حمل و نقل کرد.

2.به سرعت نصب و برچیده می شود (بدون نیاز به جرثقیل).

3.به اندازه کافی قابل حمل است که با استفاده از تجهیزات ساختمانی ساده مانند بالابر ها و تله هندلر قابل حمل باشد.

 

🔥 برای بازدید از محصولات دیگر بر روی لینک های زیر کلیک کنید. 🔥 🔗پارچه کانتینری🔗                       🔗پارچه ترانزینی🔗                          🔗سازه چادری🔗

 

هندسه و فرم سازه کششی سیرک

هندسه و فرم سازه کششی سیرک بر اساس کار پیشگامان سازه کششی ها است. از نظر ساختاری، چادر سیرک ویژگی‌ های جدیدی دارد که چادر را بسیار انعطاف ‌پذیر می ‌کند. به عنوان مثال، چادر سیرک کلاس اول را می توان بدون نصب قبلی تمام قطب های جانبی نصب کرد، که امکان دسترسی آسان برای تناسب داخلی را فراهم می کند. این ویژگی ناشی از استفاده از یک لبه قلابی با نقاط لنگر گسسته است.

دهانه هایی با عرض 15 متر یا بیشتر را می توان در کل محیط چادر ایجاد کرد. هم چنین تعداد و نحوه چیدمان دکل های چادری سیرک متغیر است که امکان انعطاف پذیری در اندازه سازه را برای رویداد ها و مکان های مختلف فراهم می کند. گونه ‌ای از چادر سیرک دارای قفسه ‌های بلند شده است که به مخاطب اجازه می‌ دهد بیرون از چادر بایستد و به داخل نگاه کند. با برش دادن انتهای طناب، و بلند کردن آن ها از زمین، ارتفاع کلی نقاط ورودی را می توان به میزان قابل توجهی افزایش داد.

انعطاف پذیری سازه غشایی سیرک

انعطاف‌پذیری ارائه شده توسط این نوع چادر های جدید، همراه با نوآوری‌ های به کار رفته به آن ‌ها اجازه می ‌دهد تا شکل ‌های اساسی و پیچیده ‌تری به خود بگیرند. در عصر امروزی، سازه‌ های کششی برای رویداد های زمستانی، مانند نمایش‌های یخی و نمایش ‌های سیرک، به طور فزاینده ‌ای محبوب شده اند.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله سازه کششی فرودگاه جده و کاربرد آن را نیز مطلعه کنید. 

تکامل و توسعه سازه کششی سیرک

ملاحظات ایمنی سازه کششی سیرک

در حالی که مزایای استفاده از سازه‌ کششی بزرگ برای ایجاد سرپناه در سیرک ها به آسانی آشکار است، موفقیت این سازه ‌ها تنها با در نظر گرفتن نحوه نصب، بهره ‌برداری و برچیدن ایمن ممکن می‌ شود. پیشرفت های مهم، مانند بهبود دقت پیش بینی آب و هوا، به این امر کمک کرده است. سرعت باد طراحی (حداکثر سرعت باد که یک سازه برای تحمل آن طراحی شده است) در ارزیابی عملکرد پیش‌ بینی ‌شده سازه مورد توجه حیاتی قرار می‌گیرد، زیرا خطر اصلی شکست برای سازه ‌های کششی این است که توسط وزش باد، این سازه ‌ها از زمین بیرون کشیده شوند.

اقدامات ایمنی در برابر وزش باد شدید

علی‌ رغم راهنمایی‌ های ارائه شده، در واقع تعداد کمی از تامین‌ کنندگان چادر با استفاده از این روش ‌ها استفاده کرده و در عوض بر پیش‌ بینی آب‌ و هوا و دانش قبلی از سایت ‌ها تکیه می‌کنند. در صورت وزش باد های شدید پیش بینی شده، چادر ها از حالت کاربری خارج می شوند و اقدامات حفاظتی مختلفی از جمله دوبل زدن برای حفاظت از سازه انجام می شود. تا به امروز، خرابی چادر سیرک منجر به فاجعه جدی در هنگام استفاده عمومی نشده است. با این وجود، خطر خرابی باید تا آن جا که ممکن است کاهش یابد تا از هر گونه آسیب به اموال جلوگیری شود.

طراحی سازه کششی سیرک

مانند تمام نوآوری ها، چادر های جشنواره اولیه خیلی زود توجه ها را به خود جلب کردند و کپی هایی از آن ساخته شد. منبع تولید قابل توجه این نسخه ها، تولیدکنندگان سازه چادری سیرک قاره ای بودند. صنعت‌گرانی که به روش ‌های سنتی کار می ‌کنند، در حالی که چادر ها را با مواد پلاستیکی جدید و اشکال ساختاری تطبیق می ‌دهند. در بیشتر موارد، طراحان قاره ‌ای به جای روش ‌هایی که برای سازه ‌های کششی پیش از آن ایجاد شده بود، به طرح‌ هایی متوسل شدند که بر اساس اصول مورد استفاده برای چادر های فریم و کوچک سیرک بودند. اتخاذ روش‌ های محاسبه ساده ‌تر شامل استفاده از سرعت باد طراحی پایین‌تر 28 تا 30 متر بر ثانیه بود.

زمینه های فعالیت

طراحی و دوخت روکش کالاهای صنعتی و آزمایشگاهی، پارچه برزنت، سازه های بادی و تفریحی ورزشی، سازه های پارچه ای و کششی، پوشش های سیلو، پوشش های استخر آب، تجهیزات مسافرتی، کاور لیفتراک، چادر ماشین و ترانزیتی و …

آدرس ما

کرج، جاده ملارد، ایستگاه منظریه، روبروی شهرداری منطقه ۱۰، پلاک ۱۰
[email protected]

تلفن: 02633119 - 02636609320
فکس: 02636639298
همراه: 09124049871
واتس اپ:  09924500600 
واتس اپ:  09024049871

ساعات کاری

ساعات کار دنیای چادر از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 تا 18  می باشد

جمعه ها تعطیل است

Back To Top
© 2024 DonyayeChador. All Rights Reserved. Design by MehdiEdalat